بی تعادلی در بازار سکه و ارز از قبل قابل پیش بینی بود - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک
مدیرعامل بانک انصار:

بی تعادلی در بازار سکه و ارز از قبل قابل پیش بینی بود

مدیر عامل بانک انصار با اشاره به نرخ 12.5 درصد سپرده های یک ساله بانکی و نرخ 20 درصدی تورم براساس اعلام بانک مرکزی، گفت: مفهوم ساده این دو شاخص این است که با سپرده گذاری در بانک ظرف یک سال، 7.5 درصد از ارزش دارایی های سپرده گذاران کاهش پیدا می کند. وی در مورد هدایت این نقدینگی از بازار سکه و ارز به سوی بازار پول، گفت: مدیران حوزه بازار پول از ابتدای سال جاری نسبت به نرخ بندی سود سپرده ها و تناسب نداشتن آن با شرایط اقتصادی کشور گله مند بودند و این بی تعادلی ها نیز از قبل قابل پیش بینی بود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از موج، آیت الله ابراهیمی با اشاره به نرخ رشد پایین سپرده گذاری و میل سپرده ها به سمت کوتاه مدت را در سیستم بانکی کشور افزود: یکی از مشکلاتی که در این ارتباط وجود دارد و جذب جذب سپرده ها را تحت تاثیر قرار می دهد، حضور فعال بازار غیر متشکل پولی است.

مدیر عامل بانک انصار درباره ساماندهی موسسات بدون مجوز و صندوق های قرض الحسنه از سوی بانک مرکزی، گفت: اقدامات بانک مرکزی تا اندازه ای توانست این موسسات را منسجم کند و جلوی توسعه تشکل های جدید را گرفت اما این ساماندهی هنوز به طور کامل صورت نگرفته است.

وی درباره وضعیت کنونی بازار سکه و ارز کشور و سیاست های بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ضمن بیان اینکه، تنها با عرضه سکه نمی توان کنترل قیمت را به دست گرفت، اظهار داشت: مقامات پولی کشور با عرضه سکه ارزان تر از قیمت بازار آزاد قصد کنترل بازار را دارند اما در حقیقت وضعیت فعلی بازار معلول مسائل دیگری است.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که وجود دارد، آن است که مردم احساس می کنند که سود مناسبی از طرف بانک ها به سپرده های آنها پرداخت نمی شود، بنابراین ترجیح می دهند که برای حفظ ارزش دارایی های خود وارد بازارهای دیگر شوند که متاسفانه با ورود به بازارهای دیگر تعادل ایجاد نمی شود.

مدیرعامل بانک انصار به خروج نقدینگی از بانک ها اشاره کرد و گفت: هم اکنون سرمایه گذاران خرد پول های خود را از بانک ها خارج و مبادرت به خرید سکه و ارز می کنند، حتی بازار بورس نیز تحت تاثیر این امر قرار گرفته، البته نبود تعادل در بازار ارز به عوامل دیگری به مسائل بین المللی نیز بستگی دارد.

ابراهیمی ضمن بیان اینکه، رشد حبابی قیمت سکه را می توان با عرضه سکه ارزان قیمت فرو نشاند،گفت: جذابیت بازدهی و قدرت نقد شوندگی بازار سکه و ارز بستر سرمایه گذاری مناسب تری در مقایسه با بازار پول ایجاد کرده است.

وی در مورد هدایت این نقدینگی از بازار سکه و ارز به سوی بازار پول، گفت: مدیران حوزه بازار پول از ابتدای سال جاری نسبت به نرخ بندی سود سپرده ها و تناسب نداشتن آن با شرایط اقتصادی کشور گله مند بودند و این بی تعادلی ها نیز از قبل قابل پیش بینی بود.

این مقام بانکی، به انتقادات نظام بانکی کشور نسبت به تعیین نرخ سود بانکی امسال اشاره کرد و گفت: حتی اگر بازار سکه و ارز نیز متعادل شود، این نقدینگی بازار دیگری همچون مسکن را مورد هدف قرار داده و ملتهب خواهد کرد.

وی تصریح کرد: یکی از بهترین اقدامات برای ساماندهی وضعیت بازار سکه و ارز کشور جلوگیری از سفته بازی، منطقی کردن نرخ سود سپرده ها و تجدید نظر در سیاست های ارزی است.

مدیر عامل بانک انصار اظهار داشت: اگر نرخ سود سپرده ها به نحوی باشد که مردم احساس کنند که در شرایط تورمی فعلی، ارزش دارایی های آنها حفظ می شود، تا اندازه زیادی التهاب و نبود تعادل بازار در سایر ابزارهای سرمایه گذاری کنترل خواهد شد.

وی با بیان اینکه، نرخ سود سپرده ها تابعی از نرخ تورم است، پیشنهاد کرد که حداقل نرخ سود بانکی سال گذشته اعمال شود.

وی در عین حال بر کنترل نرخ تورم و جلوگیری از هر اقدامی که به افزایش نرخ تورم منجر می شود، تاکید کرد و گفت: نرخ سود بانکی باید متناسب با نرخ تورم تعیین شود و بهترین مبنای آن می تواند سپرده های یک ساله باشد.

وی همچنین حمایت همه جانبه دست اندرکاران اقتصادی از سیاست های بانک مرکزی و دولت را در جهت بهبود وضعیت اقتصادی کشور در شرایط اجرای هدفمندی یارانه ها را ضروری دانست.


خبر پیشنهادی
طی میزگردی با فعالان حوزه پرداخت تشریح شد(بخش دوم)

تجربه های کارت اعتباری در نسل جدید بازار پرداخت

طی میزگردی با فعالان حوزه پرداخت تشریح شد(بخش اول)

داستان کارت اعتباری؛ روایت یک سریال چند قسمتی


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی
در حال تکمیل قابلیت اخبار سفارشی هستیم.
به زودی، خبرهای مرتبط با علاقه‌مندی‌های شما به صورت هوشمند از بین تمام مطالب سایت برای شما گلچین خواهد شد.
پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همگام با نیازهای شما